• [javascript protected email address]
  • [javascript protected email address]

gnss_imtuvu_float_testasJau kuris laikas Lietuvoje sparčiai populiarėja nauja GNSS matavimo technologija GGG, kuri ženkliai lenkia tradicinį matavimo metodą - RTK. GGG - yra šūkio "Go, Go, Go" santrumpa. Nesu tikras, tačiau gali būti, kad šį metodą sugalvojo geodezininkas, ausinukuose mėgstantis klausytis "Johny B Good" dainos.

Metodo esmė labai paprasta - spausti mygtuką ir fiksuoti matavimą, nesvarbu, kokį sprendimą rodo imtuvas - float ar fixed.

Įvertinęs naujo metodo teikiamus pranašumus matuojant sudėtingomis sąlygomis, ir aš nusprendžiau jį pradėti naudoti, tiesa, prieš tai nutariau įsitikinti, koks gi vis dėlto iš tiesų yra šio metodo tikslumas.

Tuo tikslu, pasiėmęs 6-is įvairių gamintojų GNSS imtuvus, perbėgau savo pagrindą Kaune, Veiverių g., kurį įrengiau šalia medžių alėjos ir kuris turėjo idealiai tikti testui sunkesnėmis matavimo sąlygomis.

 

Deja, testo metu surinkau mažai float matavimo duomenų, nes dauguma imtuvų sėkmingai rodė fixed tiek LitPOS, tiek SmartNET tinkluose.

Vis dėlto, tam tikros informacijos pavyko surinkti ir kai kurias išvadas galima daryti:

  • GGG metodo aš nenaudosiu, kadangi tikrasis float metodo tikslumas yra neprognozuojamas - jis gali būti ir geresnis, nei deklaruoja pats imtuvas, tačiau gali būti ir 10 kartų blogesnis,
  • Visų imtuvų paklaidos matuojant fixed metodu buvo nežymios - tik kelių matavimų XY paklaidos siekė 4cm, tačiau atsižvelgiant į gana sudėtingas matavimo sąlygas, kai 5 iš 9 taškų buvo praktiškai po medžių lapija, yra normalios.

 

Rezultatų lentelės paaiškinimas:

H tiksl. ir V. tiksl stulpeliuose nurodoma, kokį taško matavimo tikslumą rodė instrumentas matavimo metu (pagal duomenų eksporto ataskaitą).

dXY ir dZ stulpeliuose nurodoma, koks yra linijinis ir aukščio nesąryšis nuo float metodu užfiksuoto taško iki tikros taško padėties. Pvz. imtuvas Nr. 3 rodė, kad jis matuoja 0.12 m tikslumu, tačiau užfiksuotas taškas buvo per 1.01 m nuo tikrosios taško padėties.

dH tiksl. ir dV tiksl. stulpeliuose matysite, kiek pats imtuvas klydo, nustatydamas savo matavimų tikslumą. T.y., jei imtuvas rodė, kad vertikalios padėties nustatymo tikslumas 0.47 m, o aukštis buvo nustatymas -0.30 m žemesnis, nei tikrasis taško aukštis, laikoma, kad imtuvas suklydo 0.30 - 0.47 = 0.17 m.

Imtuvų pavadinimų nenurodžiau tyčia, taip sakant, intrigai palikti. Tačiau, jei esate Kaune ir turite entuziazmo pasitikrinti savo imtuvą, pateikiu tikrąsias taškų koordinates, o rezultatais galėtumėte pasidalinti su manimi. :)