- Smulkiau
- Kategorija: Matavimai
Nebūdinga tema tinklapiui, kuriame dažniausiai dalindavausi techninio pobūdžio informacija, tačiau paskutiniais metais iš kolegų vis dažniau išgirstu apie dalyvavimus teismuose. Nors... Vis dėlto techninės informacijos bus.
Teismai, kaip žinoma – dalykas rimtas. Juose viskas išnarstoma po kaulelį ir kiekvienas teiginys yra patikrinamas. Kas dalyvavo teismuose žino, kad teismo procesas – malonumas menkas.
Šiuo straipsniu norėčiau šiek tiek nušviesti argumentus, kuriais teisme galima tiek gintis, tiek nuginčyti priešininką, pavyzdžiui – nesąžiningą kolegą.
Vienas kolega dalyvavo teisme, kuriame, susipykus tėvui ir sūnui, viena iš pusių siekė įrodyti, kad negalioja atlikti sklypo kadastriniai matavimai – tuo būdu būtų galima siekti atšaukti žemės dovanojimo/pardavimo sandorius ir pan. Matininkui teko įrodinėti ne tik savo, kaip matininko, sprendimų pagrįstumą, tačiau patį tą faktą, kad jis iš tikrųjų matavo vietoje, o ne sukurpė planą prie kompiuterio. Nemalonios pretenzijos, tuo labiau, kad niekada nebuvo galvojama, kaip reikėtų gintis papuolus į tokią situaciją.
Tikiuosi, kad šis straipsnis būtent ir padės pasiruošti gynybai sąžiningai dirbantiems kolegoms, tačiau be abejo, kad turėtų būti informatyvus ir advokatams, kurie siektų užginčyti realiai atliktų matavimų faktą. Darydamas patirtimi pagrįstą prielaidą, kad geri advokatai reikalingu metu sugebės rasti konsultantų/ekspertų, kurie išdėstys jiems tą patį, ką rasite žemiau, laikau, kad šis straipsnis vis dėlto bus labiau naudingas profesinei bendruomenei.
- Smulkiau
- Kategorija: Matavimai
Kokį įdomų rezultatą savaitgaliui netikėtai grąžino Google - DĖL NESĄRYŠIŲ PERSKAIČIUOJANT KOORDINATES IŠ VIETINĖS KOORDINAČIŲ SISTEMOS Į VALSTYBINĘ KOORDINAČIŲ SISTEMĄ.
Straipsnis ilgas ir išsamus, tai aš pacituosiu tik vieną ištrauką: "Pažymėtina, kad sunaikintų anksčiau geodeziniais prietaisais išmatuotų žemės sklypų riboženklių atstatymui nenaudotinos valstybės įmonės Registrų centro transformuotos koordinatės iš vietinės koordinačių sistemos į valstybinę koordinačių sistemą, kadangi dėl anksčiau minėtų priežasčių, pagal šias koordinates atstatant žemės sklypo riboženklius vietovėje gali atsirasti žemės sklypo ribų nesutapimų (persidengimų)."
Na, su sklypų ribų atstatymais aš suprantu... Dauguma gamyboje dirbančių profesionalų specifiką žino.
O kaip su ribomis, kurias dešimtimis ir šimtais nešame į topografinius planus komunikacijų, kelių, statinių projektavimui? Ten kas nors gilinasi į paklaidas pvz. Būtingėje, siekiančias nuo 0,7 iki 1,0 m?
Klausimas retorinis, manyčiau. Įdomu, kad informacija yra paskelbta 2012 m. (man ji žinoma, turbūt, jau nuo 2007 m.), tačiau neteko girdėti, kad būtų ieškoma realaus šios situacijos sprendimo.
Nepamirškite rašyti pastabos brėžinio štampe ir gero savaitgalio visiems. :)
- Smulkiau
- Kategorija: Matavimai
Šiomis dienomis susidūriau su viena Trimble įrangos programine klaida, kuri gali turėti įtakos preciziniams matavimams. Klaida aprašyta ir perduota Trimble atstovams, tačiau manau, kad visiems, dirbantiems statybose ar kitus precizinius darbus, nepakenktų pasitikrinti, ar naudojant Trimble PĮ ir tam tikrą skaičiavimo metodiką rezultatuose negali įsivelti klaida.
Šią klaidą aptikau naudodamas Trimble Survey Controller 12.46 versiją, kai naudojami integruoti matavimai GNSS imtuvu R6 ir Geodimeter 5503 elektroniniu teodolitu, t.y. - visi matavimų duomenys įrašomi į vieną darbą. Vėliau duomenys iš TSC programos eksportuojami į Geodimeter RAW formatą, šie duomenys importuojami į GeoMap 2014 programą ir joje apdorojami. Jei nebūtų poreikio atlikti tikslesnių skaičiavimų, ši klaida galėjo likti nepastebėta.
Skaityti daugiau: SOS Trimble programinės įrangos naudotojams
- Smulkiau
- Kategorija: Matavimai
Ne taip seniai buvau parašęs straipsnį "SOS Trimble programinės įrangos naudotojams", apie Trimble *.job darbo eksportavimo į Geodimeter formatą metu matavimo duomenims pritaikytą projekcijos mastelio koeficientą. Kadangi niekas nepadėjo išspręsti šios problemos, į ją toliau teko gilintis pačiam - čia ir pasidalinsiu tuo, ką pavyko atkapstyti.
Mano ankstesniame straipsnyje panaudotas terminas "klaida" nuskambėjo gana iššaukiamai, ypač turint omenyje ilgametę Trimble kompanijos patirtį geodezijos srityje. Tokiais atvejais visada abejoji savimi, tačiau paskubėjau perspėti kolegas, kad pasitikrintų savo matavimo įpročius ir nepriveltų sisteminių klaidų.
Kaip paaiškėjo, viskas priklauso nuo programinės įrangos išmanymo lygio, tačiau Trimble dar iki galo neatsiprašysiu, nes galimybių susipainioti yra nemažai ir kai kurie dalykai paties gamintojo nėra apgalvoti iki galo.
Skaityti daugiau: SOS Trimble programinės įrangos naudotojams (pratęsimas)
- Smulkiau
- Kategorija: Matavimai
Vos tik geodezininkų forume pasirodė informacija, kad galima gauti demo prisijungimą prie Trimble VRS Now tinklo, taip ir padariau.
Gavęs prisijungimą tuoj pat išbandžiau jį Karaliaus Mindaugo prospekte Kaune ir čia pateikiu savo matavimų rezultatus.
Taigi, 2012.03.02 Karaliaus Mindaugo pr. buvo atlikti keturiolikos kontrolinių taškų (diubelių) matavimai LitPOS ir Trimble VRS Now tinkluose. Matavimai atlikti viena roverio sistema: imtuvu Trimble R6 ir kontroleriu TSC2, programinės įrangos versija 12.46. Pirma visi taškai matuoti LitPOS tinkle, iškart po to - Trimble VRS Now tinkle, atvirkščia tvarka.
Kiekvienas taškas buvo matuotas du kartus, apsukus imtuvą 180 laipsnių ir vedant matavimų vidurkį (eliminuojant gulsčiuko įtaką).
Visų pirma, šį diubelių tinklą įrengiau pernai, kaip laikiną, netoli darbovietės esantį, geodezinių ėjimų programinės įrangos galimybių testavimui. Tai tiesiog diubeliai, sukalti į šaligatvį, kuris nepasižymi dideliu stabilumu.
Tačiau palyginęs 2011.07.01 ir 2012.03.02 matavimus LitPOS tinkle buvau labai nustebintas ypač mažomis paklaidomis, kurias galite matyti žemiau esančiame pav.
Palyginęs 2012.03.02 matavimus LitPOS ir Trimble VRS Now tinkluose gavau tokius rezultatus:
Apibendrindamas šiuos rezultatus sakyčiau, kad horizontalios paklaidos yra gana nežymios, tik vienas taškas šoktelėjo 3.5cm, visi kiti taškai padoriai laikėsi apie 2cm.
Vertikalėje skirtumai didesni, tačiau irgi gana stabilūs - apie -5cm, taigi, yra artimesni tikriesiems Baltijos aukščiams, nes LitPOS tinkle matuojant Kaune aukščio paklaida yra apie +10cm.
Rezultatai, sakyčiau, gana įspūdingi, kadangi bazinės tinklo stotys yra Kėdainiuose, Vilniuje ir Klaipėdoje, viso tik 3 visai Lietuvos teritorijai.
Įdomu būtų sulaukti kitų matuojančių Trimble VRS tinkle palyginimų. Nepamirškite, kad tinklas kol kas nemokamas, taigi, atliekant kontrolinius matavimus, jau galima būtų pradėti juo naudotis.
Ir pabaigai - iš GPS matavimų ataskaitos paimti matavimų tikslumai.