Šiame straipsnyje pristatysiu OpenDataKit programą, kuri skirta įvairių formų-klausimynų pildymui Android operacinėje sistemoje, labai plačiai naudojamoje įvariuose mobiliuose įrenginiuose. Žinoma, įdomiausia yra tai, kaip klausimyną galima pritaikyti geodezijai. Skaitykite toliau ir sužinosite, kaip vykdyti išmanų šulinių tyrinėjimą.
Žiemą visada yra daugiau laiko pagalvoti, kas laukia ateinantį sezoną. O pasak lietuvių patarlės, ratus kaip tik ir reikia ruošti žiemą. Taip ir pradėjau galvoti, ką čia būtų galima patobulinti, kad vasarą būtų mažiau darbo ir daugiau laisvo laiko (jo, greičiausiai, vis tiek nebus pakankamai bet kuriuo atveju). Kur buvus, kur nebuvus į galvą šovė mintis, kad kontrolinių komunikacijų nuotraukų darymą dar galima tobulinti.
Kur sugaištama daugiausiai laiko? Ogi dirbant dvigubą darbą - pirma rašant ar braižant ant popieriaus, o vėliau viską perkeliant į elektroninę formą - ir taip yra kalbant ne tik apie geodeziją. Reikėjo sugalvoti, kaip sumažinti beprasmį darbą ir sutaupyti savo brangų laiką. Mintį taip pat davė ir "Intergeo" parodoje matyta programa, skirta kadastriniams pastatų matavimams - trumpą demonstraciją galite pažiūrėti čia - orthograph.net, pravers visiems. Tendencija aiški - mobilios technologijos veržiasi į matavimų sferą ir reikia ieškoti galimybių jas išnaudoti.
Taigi, pradėjau dairytis išmaniojo įrenginio ir radau tokį gana pigiai - WonderMedia WM8650, kuris kainavo man tik 250Lt. Labai apie šį įrenginį nesiplėsiu - ekranas galėtų geriau reaguoti į paspaudimus (tai priklauso nuo ekrano tipo), baterija galėtų ilgiau tarnauti ir panašiai, tik manau, kad toks įrenginys tinkamas 2-3val. darbui lauke. Jei dirbate visą dieną, reikėtų ieškotis įrenginio, kurio baterija tarnautų ilgiau. Dar svarbu, kad jo ekranas būtų kuo didesnis, 7" arba 11". Ir, žinoma, Android operacinė sistema, nes būtent ji reikalinga OpenDataKit programai.
Tie, kurie seka GeoCAD.lt Facebooke, žemiau pateikto vaizdelio gali ir nežiūrėti, o tie, kurie jo nematė, gali iš karto susipažinti su OpenDataKit ir jos pritaikymo rezultatais. Iš karto perspėju, kad video buvo padarytas naudojant mobilų telefoną Samsung Gio, kurio ekrano raiška yra tik 320x480, tuo tarpu pati forma buvo optimaliai pritaikyti dirbti su dideliu ekranu, 480x800, kurio plotas yra 2.5 karto didesnis, taigi, ekrano nereikia stumdyti aukštyn-žemyn: tiesiog renkiesi tai, ką matai, arba pereini į kitą formos puslapį. Šio įrenginio ekrano negalėjau įrašyti dėl jo techninių galimybių.
Na, o dabar pažiūrėkite, kaip ta pati forma atrodo dideliame ekrane.
Surinktus duomenis galite peržiūrėti čia - https://geobrics.appspot.com.
Spauskite ant mygtuko "Sign in with Aggregate password", įveskite prisijungimo vardą - geo ir tokį patį slaptažodį (šis adresas ir prisijungimas reikalingi ir formai parsisiųsti į Jūsų Android įrenginį. Formos filtrą pasirinkite 'Suliniai' - kol kas joje vienintelis įrašas ir joje pateikti 13-os šulinių duomenys (suvesti tiesiog kambaryje iš kortelių). Formos duomenų į CSV formatą eksportuoti nepavyks, tiksliau bus eksportuota tik pirmoji lentelė, kurioje nedaug naudingos informacijos.
Tačiau galite parsisiųsti viską naudodami programą ODK Briefcase, naujausios versijos ieškokite čia - OpenDataKit downloads.
Paremetrus įveskite tokius, kaip matote paveikslėliuose, o peržiūrėję duomenis atsiuntimo aplanke ..\instances\.. rasite failą submission.xml, kuriame yra visi lauke surinkti duomenys. Atsiuntimų aplanke rasite ir formą "Suliniai" bei aplanką su jos paveikslėliais. Šios formos nenaudokite tikrų duomenų įvedimui ateityje, o tik demonstracinių duomenų peržiūrai. Galutinės formos "Šuliniai 1.0" versija yra "SuliniaiMB" ir "SuliniaiTB", kurias ir reikia parsisiųsti bei naudoti duomenų įvedimui.
FORMŲ AUTORINĖS TEISĖS
Bet kurią formą galite naudoti asmeniniais ir komerciniais tikslais.
Taip pat galite jas keisti, pritaikydami jas savo poreikiams.
Draudžiama platinti formas savo vardu arba gauti už jas materialinį atlygį.
Formos karkasui sukurti galima naudotis labai patogia programa ODK build, kurią rasite čia - ODK build puslapis.
Tai įrankis, kur galima įvairiai grupuoti valdiklius juos tiesiog nutempiant ir numetant.
Taip pat galima nurodyti valdiklių pavadinimus, paaiškinimus ir kitus parametrus, tačiau norint sukurti tokią formą, kaip "Šuliniai 1.0", reikia įdėti nemažai rankinio darbo, nes ODK Build programa turi ne visus reikalingus valdiklius ir joje negalima nurodyti sudėtingesnių valdiklių rodymo arba nerodymo sąlygų (bent jau man nepavyko, todėl teko perkąsti visą formos sandarą iš pagrindų ir nuo tam tikro etapo formą rašiau naudodamasis tik paprastu teksto redaktoriumi Notepad++).
Kaip atrodo pats formos kūrimo procesas, padės įsivaizduoti šis paveikslėlis.
Kai duomenys surenkami naudojant ODK formą, kad juos būtų galima perskaityti žmonių kalba (bent jau XML failo formatu), duomenis būtina įkelti į internete esantį serverį. Šiuo metu Aggregate serveris geobrics.appspot.com veikia Google Apps pagrindu, o kaip tai padaryti, žingsnis po žingsnio, rasite čia - kaip susikurti ODK Aggregate serverį. Man viskas pavyko iš pirmo karto ir veikiantį serverį turėjau, turbūt, jau po 20min.
Ir pabaigai trumpas apibendrinimas.
OpenDataKit paliko malonų ir gerą įspūdį, taip pat jos galimybės geodezijoje gali būti platesnės, nei pritaikymas šulinių tyrinėjimui. Įdėto darbo kiekybė ir kokybė stulbina, ypač įvertinus tai, kad programa yra visiškai nemokama. Čia verta paminėti, kad jos kūrėjas yra daktaro laipsnį turintis Yaw Anokwa iš Vašingtono universiteto. Trumpą jo prisistatymą žiūrėkite žemiau. Visą reikalingą informaciją rasite http://www.opendatakit.org. Jeigu turite klausimų, galite juos užduoti tiesiog straipsnio komentaruose. :)