• [javascript protected email address]
  • [javascript protected email address]

israsai-excelŽinoma, juokauju. Geriau būtų sakyti - "programa, kuri galėjo būti naudojama jau 40 metų". Nors tai taip pat nebūtų teisinga, tačiau skamba pakankamai įspūdingai.

Jei paimsite bet kurią miesto centro planšetės eksplikaciją, beveik galiu lažintis, kad rasite joje įrašų, kurie datuojami apie 1970 metus. Taigi, jau virš keturiasdešimties metų pildome tam tikras standartines formas, pateikdami jose informaciją apie požeminių komunikacijų įrenginius - šulinius. Praktiškai identiškas formas pildome ir ruošdami topografinės nuotraukos išrašus ir nuo šiol tai galime daryti greičiau ir patogiau, nes galime išvengti užsirašinėjimo, o išrašus generuoti galima automatizuotu būdu.

Čia pristatau pirmą savo programos versiją, skirtą šulinių išrašams paruošti iš lauke surinktų duomenų naudojant planšetinį kompiuterį. Kaip surenkami šulinių duomenys lauke plačiau skaitykite straipsnyje - Android ir OpenDataKit - geodezijoje pradedame dirbti išmaniai.

Programos esmė - iš duomenų, surinktų OpenDataKit Collect programa ir pateiktų XML faile, suformuoti Excel failą, kuriame jie būtų pateikti standartinės išrašų lentelės pavidalu ir būtų atitinkamai formatuoti.

 

Programą galite tuoj pat išbandyti su demonstraciniais duomenimis - tiesiog atsisiųskite žemiau pateiktą archyvą, jį išarchyvuokite, paleiskite programą "Šulinių išrašai x32.exe" ir mygtuką "Vykdyti". Bus parodytas dar vienas langas, kuriame galėsite nurodyti tikrus nomenklatūrų pavadinimus (lauke buvo vedama sutrumpinta nomenklatūra).

Programa apdoros duomenis, esančius kartu su programa pateikiamame pavyzdiniame XML duomenų faile "šuliniai_demo.xml", gautame naudojant programą OpenDataKit Collect. Žinoma, vėliau galėsite nurodyti savo surinktų duomenų failą.

Numatytuoju atveju programa sukurs CSV (comma separated values - reikšmės, atskirtos kableliais) failą "šuliniai_demo_formules.csv", kurį galima atverti bet kuria Excel arba Libre Office, Open Office skaičiuoklės programa. Šiame faile yra naudojamos formulės, o ne tiesiog galutinės apskaičiuotos atskaitų reikšmės, todėl visada galite matyti, kaip jos yra apskaičiuojamos ir tuo pačiu, kas buvo matuota lauke.

Plačiau paaiškinti pasitelksiu du paveikslėlius, kuriuos matote žemiau.

Pirmame paveisklėlyje matote, kaip atrodys Excel lape šulinio Nr. 203a duomenys, kai atversite suformuotą CSV failą. Užtenka įrašyti dangčio altitudę celėje E1, kitos reikšmės bus apskaičiuotos automatiškai.

suliniai_csv_reiksmes

Antrame paveikslėlyje matote, kaip atrodo pačios formulės.

suliniai_csv_formules

Šiuo atveju slėginės kanalizacijos vamzdžių pateikiamos vamzdžių altitudės, todėl formulėmis apskaičiuojami visų vamzdžių viršūs (gal kiek nelogiška, kad du vamzdžiai yra g/b, kas rodo, kad jie yra savitakiai, tačiau nepamirškime, kad tai yra tik demo duomenys).

Celėse K1 ir K2 formulė sudaryta taip:

  • lauke buvo matuota nuo rentinio, todėl pirma iš dangčio altitudės atimamas dangčio storis, 4cm
  • tada atimama matuoklės atskaita iki vamzdžio apačios
  • kadangi reikia pateikti vamzdžio viršaus altitudę, pridedamas vamzdžio diametras

 

Celėje K3 formulė leidžia suprasti, kad lauke buvo matuota iki vamzdžio viršaus.

Formuojant paprastą CSV failą nereikia prisirišti prie konkrečios programinės įrangos, o tai didelis privalumas, tačiau prarandama viena svarbi ypatybė - negalimas joks skaičiuoklės lapo formatavimas.

Tačiau jei Jūsų kompiuteryje sukasi Windows 7 32 bitų versija ir Excel 2007 arba Excel 2010 versija, galite žymėti žemiau esančią varnelę "Sukurti XLS failą" ir mėgautis visais programos privalumais - spalvotu formatavimu ir priešdėliu "v.v." jei pateikiama vamzdžio viršaus altitudė. Šiuo atveju bus suformuotas failas "šuliniai_demo.xls", kuris iš karto bus atvertas Excel programa.

Tolesnis programos plėtojimas numato automatinį šulinių altitudžių nuskaitymą iš aktyvaus brėžinio pagal blokų atributinėse lentelėse esančią informaciją, taip pat atvirkštinį procesą - nuskaitytų duomenų iš XML failo įrašymą į atributines lenteles, kas žymiai palengvintų skaitmeninių kortelių sudarymą.

Jei kas nors bandytų naudotis programa, būtų smagu sulaukti komentarų. :)