• [javascript protected email address]
  • [javascript protected email address]

delta hIlgai tingėjau rašyti straipsnį apie geoidus, bet pagaliau pribrendau.

Dauguma mūsų, matuojančių GNSS imtuvais žinome, kad nuolatos turime sukti galvą dėl aukščių - visą laiką kažkur nesueina galai. Dėl to prieš apytikriai 3 metus net esu rengęs apklausą GPS aukščių korekcija. Taip pat esu rašęs LGMS.lt - GNSS aukščių problema.

Trumpai aprašysiu situaciją, kaip galima žiauriai suklysti (ir esu tikras, kad dalis kolegų klysta), kai GNSS matavimų metu naudojamas neteisingas, o gal geriau sakyti - skirtingas geoido failas.

Situacija, su kuria susidūriau, įvyko naudojant Trimble R6 imtuvą, todėl manau, kad informacija bus naudinga daugeliui kolegų.

Ne taip seniai atnaujinome vieno valdiklio programinę įrangą "Trimble Survey Controller" į 12.50 versiją. Jau pirmame objekte pastebėjome, kad kažkas yra ne taip su aukščiais.

Turime kelis kitų gamintojų imtuvus, valdomus SurvCE programinės įrangos ir pastebėjome, kad labai stipriai skiriasi pamatuotų taškų tarpusavio aukščiai - apie 18 cm. Tai buvo keista, kadangi esame tikrinę imtuvų matavimus anksčiau ir skirtumai niekada nebuvo tokie dideli - vienu atveju, keliolikos taškų matavimai skyrėsi apie 2cm, kitu - tiksliai net neprisimenu, kadangi nedideliems skirtumams neteikiame reikšmės.

Kadangi matavimo failai būna gana dideli, mes juos dažnai į galutinį CSV formatą eksportuojame ne pačiame kontroleryje, o kompiuteryje, naudodami programą Trimble ASCII File Generator.

Eksportuodami matavimų duomenis gavome tuščią failą, o programa išvedė klaidos pranešimą, kad nerastas geoido failas. Po neilgai trukusių paieškų supratome, kad po PĮ atnaujinimo kontroleryje matavimų metu buvo naudojamas geoido failas "Lith2011.ggf", tuo tarpu jo mūsų kompiuteryje nebuvo, kadangi anksčiau tiek valdikliuose, tiek kompiuteryje naudojome failą "LT06FGSB.ggf".

Toliau sekė paprastas žongliravimas failų pavadinimais - kadangi eksportuojant duomenis programa ieškojo failo "Lith2011.ggf", užteko atitinkamai pakeisti failo "LT06FGSB.ggf" pavadinimą.

Vėliau nusikopijavau failą "Lith2011.ggf" iš valdiklio ir atlikau eksportavimą su juo bei palyginau gautus rezutatus.

O jie įspūdingi - aukščių skirtumas, naudojant skirtingus geoidų failus siekia 18 cm.

Verta pažymėti, kad aukščių skirtumas kitose Lietuvos vietovėse bus nevienodas (žr. pav.). Šiauliams pasisekė.

Kaunas, CentrasKaunas, Centras, kitas imtuvasKaunas, Aleksotas

 

04 elektrenai 05 vln sodai 06 klp uostas

 

07 siauliai zokniai

 

Kokias išvadas galima daryti iš aukščiau išdėstytų pastebėjimų:

  1. Neaišku, nuo kada geoido failas "Lith2011.ggf" pradėtas naudotas Trimble PĮ. Visiškai tikiu, kad dalis kolegų matuojančių su Trimble imtuvais naudoja seną geoido failą, dalis - naują. Mano valdiklyje šio failo sukūrimo data rodoma kaip 2014.04.17, dydis - 103'846 baitų (LT06FGSB.ggf - 2010.04.02, dydis - 106'466 baitų, tačiau manau, kad naudojamas nuo pat pirmųjų modelių);
  2. Atnaujinus PĮ visada reikia atlikti kontrolinius matavimus ant žinomų taškų, kadangi GNSS imtuvas yra dėžė, grąžinanti rezultatą. Be to, jei dirbate visoje Lietuvoje, matavimų rezultatus reikia pasitikrinti bent keliose vietovėse;
  3. Naudojant "Lith2011.ggf" su Trimble R6 ir kitu imtuvu, naudojančiu SurvCE PĮ bei "LTU_GMATAS.gsf" geoido failą, aukščiai tarpusavyje praktiškai atitiko tiek Elektrėnuose, tiek Kaune;
  4. Naudojant "Lith2011.ggf" failą normaliniai aukščiai Kaune gautųsi artimesni niveliacijai nuo reperių;
  5. Visiems reikia viešai prieinamo įrankio, kuriame įvedę LKS-1994 koordinates ir elipsoidinį aukštį gautume normalinį aukštį, apskaičiuotą pagal oficialų, patvirtintą Lietuvos geoido modelį. Tuo būdu galėtume patikrinti bet kurios matavimams naudojamos GNSS PĮ veikimą.

Jei turite Trimble imtuvų, galite pasitikrinti savo geoido failą ir pasieksportuoti kelis darbus.